I. znanastveno-stručni skup pod naslovom „Creski anali: od starine do našega doba“

U Cresu 28.travnja 2017. godine održan je I. znanastveno-stručni skup pod naslovom „Creski anali: od starine do našega doba“. Na skupu su obrađene teme  o čitavom otoku, uključujući i četiri stare katastarske općine koje danas pripadaju Gradu Malom Lošinju (Belej, Ustrine, Osor i Punta Križa). Bila su to izlaganja s područja povijesti, povijesti umjetnosti, arheologije, etnologije, sociologije, jezikoslovlja, književnosti, kulturnog i tradicijskog nasljeđa, gospodarstva, turizma i prirodnih znanosti. Idejni začetnik skupa je prof. dr. sc. Slaven Bertoša s  Filozofskog fakulteta u Puli, a organizatori skupa su Grad Cres, Creski muzej, Creska gimnazija (S.Š.A. Haračića Mali Lošinj, P. o. Cres), Osnovna škola Frane Petrića i Župa Sv. Marije Velike u Cresu.

Među mnogobrojnim uglednim znanstvenicima jedine su učenice predavačice bile iz naše škole. Učenice Antonia Manzoni, Emma Maljić i Leonora Shala održale su predavanje na temu Stopama glagoljaša po Cresu. Tehnička podrška u prikazivanju prezentacije im je bila Antea Dragoslavić. Predavanje je nastalo u sklopu projekta Glagoljica na cresko-lošinjskim otocima koji se uspješno provodi u našoj školi nekoliko godina. Voditeljice projekta su prof. Milica Prole i prof. Zrinka Jensch. Djevojke su u svom nastupom pokazale visoki stupanj ovladanosti građom koju su predstavljale zbog čega su voditeljice bile ponosne. Izlaganje uobličeno u pisani rad bit će, zajedno s ostalim temama Skupa, objavljeno  u zborniku.