U godinama 2015. i 2016. obilježavamo značajne obljetnice naše Škole.
- 235. obljetnica početka poučavanja pomoraca u Lošinju – privatna pomorska škola (1780. g.)
- 160. obljetnica osnutka Pomorske škole kao državne institucije (1855.g.)
- 160. obljetnica rođenja Ambroza Haračića, najznamenitijeg profesora škole (1855. g.)
- 100. obljetnica smrti Ambroza Haračića (1916. g.)
- 40. obljetnica preseljenja u novoizgrađenu školsku zgradu (1975. g.)
- 25. godina osnutka opće gimnazije (1990.)
Uz spomenute obljetnice bilo je vezano veći dio aktivnosti koje su realizirane:
7.10. 2015. – OBLJETNICA SMRTI PROFESORA HARAČIĆA
Mladi povjesničari Srednje škole i ove godine nastavljaju podsjećati na Ambroza Haračića, istaknutog profesora Pomorske škole, znanstvenika i rodoljuba, pokretača pošumljavanja Lošinja – najzaslužnijeg Lošinjana. Dana 1. listopada 2015. na obljetnicu njegove smrti odnijeli smo cvijeće na njegov grob na Sv. Martinu.
Na putu prema groblju zaustavili smo se ispred kuće u Ulici braće Vidulića u kojoj je Haračić rođen davne 1855. godine. Dakle, ova godina prolazi u znaku još jedne za našu Školu značajne obljetnice – 160 godina od rođenja Ambroza Haračića.
11.11. 2015. – DAN GRADA MALOG LOŠINJA
U prigodi dana grada Malog Lošinja održana je 11. studenog 2015. svečana sjednica u Palači Fritzy. Za tu svečanu prigodu Mladi povjesničari Josip Bolješić i Carla Qvarnstrom, učenici 2.g razreda uzvanicima su prezentirali povijest naše Škole uz prezentaciju Obljetnice Pomorske škole.
7.12. 2015. – DAN ŠKOLE
Dan Srednje škole Ambroza Haračića obilježen je 7. prosinca 2015. u holu naše Škole i jednako tako je prošao u istom podsjećanju na naše velike jubileje. Ovoga puta prezentaciju Obljetnice Pomorske škole predstavili su Vanja Jovanović i Josip Bolješić, 2. g.
Povodom Dana škole otvorio je svoja vrata nonin ormar kojeg je reciklirala naša djelatnica Lorina Starc. U njemu je bila prigodno smještena foto izložba o preseljenju iz stare Nautike u današnju Školu 1975. godine. Izložbu je pripremila i postavila prof. Lidija Kosmos.
29.1.2016. – NOĆ MUZEJA U LOŠINJSKOM MUZEJU
Manifestacija Noć muzeja ove je godine u cijeloj Hrvatskoj organizirana u noći 29. siječnja 2016. Na razini države obilježena je temom “Utemeljitelji i reformatori – Josip Juraj Strossmayer hrvatski mecena”, a Lošinjski muzej se ovoj manifestaciji pridružio temom “Lošinjski muzej – kreativni inkubator”.
Lošinjski reformatori i utemeljitelji modernog Lošinja su u 19. stoljeću, poput Strossmayera, potaknuli kulturni, gospodarski i znanstveni napredak te svojim doprinosom značajno utjecali na razvoj Grada i Otoka. Među pionirima znanosti se posebno istakao Ambroz Haračić, profesor Pomorske škole, koji je bio botaničar, meteorolog, klimatolog, istraživač geografije i geologije otoka. Osim njega, napretku Lošinja pridonijeli su i ravnatelj Pomorske škole Eugen Jelčić, teoretičar astronomije, matematike, fizike i nautike; liječnici Conrad Clar i Leopold Schrötter, astronom Spiridion Gopčević i mnogi drugi.
U Noći muzeja u Lošinjskom muzeju u Palači Fritzy sudjelovalo je trinaest izlagača – organizacija i pojedinaca koji su posudili svoje materijale za izložbu te sudjelovali u predstavljanju onoga čime se bave i što istražuju. Između ostalog sudjelovali su i profesori i učenici naše Škole.
Noć muzeja otvorila je kustosica Marijana Dlačić, nakon nje je predavanje započela profesorica Lidija Kosmos, predstavljajući znanstveno istraživački rad grupe Mladi povjesničari koja istražuje život i rad znanstvenika Haračića. Rad uređaja kojima su se koristili pomorci u plovidbi demonstrirala je profesorica Aldina Burić.
13.-15.4.2016. – PREDSTAVLJENA POVIJEST ŠKOLE NA DRŽAVNOM NATJECANJU U ŠIBENIKU
Ove školske godine naša Škola bila je domaćin Državnog natjecanja učenika u obrazovnom sektoru promet i logistika koje je održano u Šibeniku u hotelu Solaris 13. – 15. travnja 2016. godine. Iz škole domaćina u pripremi i provedbi svečanog otvaranja natjecanja sudjelovali su Zrinka Jensch, prof., Lidija Kosmos, prof., Iva Stambolija, mag.edu.
Za izvođenje programa na svečanosti otvaranja bili su zaduženi učenici 2. razreda: Nera Dakić Barichievich, Emma Maljić, Marko Vidulić. Oni su prezentirali povijest Pomorske škole od njenog osnutka do danas.