U počast profesoru Ambrozu Haračiću

Dana 27. listopada 2023.g. učenici 1.g razreda, predvođeni svojim nastavnikom povijesti Vlahom Stražičićem i umirovljenom nastavnicom, profesoricom Lidijom Kosmos, odali su, uz postavljanje cvjetnog aranžmana i paljenjem lampiona, počast osobi po kojoj srednja škola nosi ime, profesoru Ambrozu Haračiću na gradskom groblju Sv. Martin – u povodu obljetnice njegove smrti, 1. liatopada.

Profesorica Kosmos podsjetila je učenike na važnost Haračića za povijest Lošinja, njegov neiscrpan znanstveni ali i nacionalni doprinos kojega baštinimo do danas.

Podsjetimo se, profesor Haračić je zaslužan za pošumljavanje Maloga Lošinja, za početke lječilišnog turizma, istraživanje klime, ali i za očuvanje hrvatske nacionalne svijesti na otoku.

Učenici su nakon Sv. Martina obišli rodnu kuću profesora Haračića kao i Nautiku, zgradu srednje pomorske škole koja je 1975. g. izmještena u današnju zgradu.