Počast Haračiću

Prošlo je točno 106 godina od smrti istaknutog profesora Pomorske škole, znanstvenika, botaničara, klimatologa, rodoljuba te pokretača pošumljavanja Lošinja i zdravstvenog turizma.

Sve što je Haračić učinio za Lošinj razlog je da ga se svake godine sjetimo i odamo mu počast na dan njegove smrti.

Dana 5. listopada gimnazijalci prvog razreda, uz profesoricu Lidiju Kosmos, odnijeli su cvijeće i svijeće na njegov grob na Sv. Martinu.

Nakon toga slijedio je izlet Haračićevim stopama po Lošinju. Nakon Groblja put je vodio ulicom Braće Vidulića uz kuću na broju 23 u kojoj se Haračić rodio. U blizini, u Zagrebačkoj ulici, na broju 20, je i zgrada gdje je jedno vrijeme živio i obavljao meteorološka mjerenja.

U gradskoj luci, uz obnovljenu zgradu Nautice, obnovili smo priču o Pomorskoj školi u kojoj je Haračić radio i koja je u to vrijeme bila centar znanstvene djelatnosti s meteorološkim i astronomskim opservatorijem.