Svjetski dan sindroma Down

Baš na prvi dan proljeća obilježava se Svjetski dan sindroma Down i to rasparenim, šarenim i veselim čarapama, baš kao što proljeću i priliči. 

Šarenim čarapama želi se upozoriti na poteškoće osoba s Downovim sindromom i potaknuti poboljšanje njihovog  položaja u društvu. Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta. 

Ove godine srednjoškolci i zaposlenici naše škole odlučili su svoje rasparene i šarene čarape obuti u petak 19.3. uoči Svjetskog dana sindroma Down. 

 
Vesele čarape pronašli smo na nožicama u učionicama, ali i uredima naše škole. “Škicnite” u galeriju sa slikama da vidite gdje su se čarape sve sakrile.
 
“Osobe sa sindromom Down naši su prijatelji, a prijateljima se ne broje kromosomi!”