O prometnoj (ne)povezanosti otoka – predstavljanje učenika predmeta Škola i zajednica Nastavničkom vijeću

“Bilo je treme, ali je bilo zabavno zamijeniti uloge da mi profesorima nešto predajemo.” – Učenici fakultativnog predmeta Škola i zajednica Nika Valendžić (2.h), Egon Kamalić (3.h), Fay Kujundžić (3.g) i Damian Sutlić (3.g) predstavili su Nastavničkom vijeću ovogodišnji rad ŠIZ grupe na problemu prometne (ne)povezanosti otoka.  O problemu su učili kroz istraživanje i stjecanje iskustava na terenu. Istraživali su iz različitih perspektiva, kroz suradnju s različitim akterima uključenim u problematiku prometne povezanosti, koristeći različite istraživačke metode. Analiza dokumenata pružila im je uvid u moguću povezanost kvalitete javnog prijevoza s brojem stanovnika u manjim otočnim mjestima, u intervjuima su saznali više o stanju u autobusnom međumjesnom prometu na području Cresa i Lošinja, prometovanju “vlakića” po Malom Lošinju i važnosti prometne povezanosti za život otoka nekad i sad, a upitnik za građane pružio im je uvid u prometne potrebe i zadovoljstvo javnim prijevozom. Zaključili su da je najteže stanovnicima malih otočnih mjesta bez vlastitog prijevoza, a svoje prijedloge poboljšanja iznijet će predstavnicima lokalne vlasti.

“Bilo je lijepo i zanimljivo iskustvo, fora je osjećaj zamijeniti uloge s profesorima”. “Bilo je kratko.” “Bilo je super, trema i adrenalin” – želja učenika je da takvih predavanja bude još.