Radionica izrade zelenog soka

U 1.g, 1.h i 3.h razredu, na satu razrednog odjela, 8. i 9. veljače 2022., a u sklopu međupredmetne teme Zdravlje, održane su radionice izrade zelenog soka. Radionice su vodile profesorice Zvjezdana Horvat, Patricija Tomich, Alenka Kovačević i Maja Malčić.

Učenici su na početku radionice promišljali o zdravlju, te su se uz pomoć asocijativnih karata prisjećali kako se na sve aspekte zdravlja gledalo u njihovoj okolini o obitelji, koje su poruke dobivali vezano uz zdravlje, te kako oni sada brinu o svome zdravlju. Rješavali su kviz o zdravoj prehrani, te je potom uslijedila priprema zelenog soka prema zadanom receptu.

Naglašena je važnost zelenog soka kao izuzetno hranjivog i zdravog obroka kojeg bi bilo dobro uvrstiti u svakodnevnu prehranu.

Na kraju je učenicima podijeljena anketa u kojoj su učenici izrazili svoje zadovoljstvo održanom radionicom i željom da pokušaju sami napraviti zeleni sok kod kuće. Osim toga, zaželjeli su više takvih projekata i radionica u školi. 😊

Poruke učenika:

„Kada ti se jede nešto slatko… pojedi voćku!“

„Bolje je puno malih obroka nego jedan veliki“

„Masnoće su važne u prehrani – postaju opasnost samo kad ih je previše.“
„Pripazi na skriveni šećer u hrani.“

„Kada ti se nešto gricka… pojedi nekoliko sjemenki umjesto čipsa.“

„Doručkuj!“

„Pij vodu!“

Zašto piti zeleni sok?

Hranjiv i zdrav

Jednostavno se priprema

pun vitamina, minerala i vlakana

poboljšava izgled kože, kose i noktiju

daje potrebnu energiju i osvježenje

poboljšava raspoloženje

sprečava prerano starenje stanica

popravlja probavu

poboljšava pamćenje, bistrinu uma i koncentraciju

Kako pripremiti zeleni sok?

Za dvije litre soka treba pripremiti:

– dvije banane

– dvije do tri jabuke

– dvije do tri kruske

– jednu do dvije naranče

– pola iscijedenog limuna

– par datula (5-10)