6. prosinca – Dan škole 2020.

Mali Losinj kao grad bogate pomorske prošlosti iznjedrio je generacije pomoraca.

Izabravši more kao put kojim će koračati kroz život, pomorci su uvijek u Svetom Nikoli pronalazili svoga zastitnika.
Stoga je upravo njegov imendan, šesti prosinca, izabran za naš Dan škole.

Ove godine obilježavamo važne obljetnice naše škole:

1780. – 240 godina od prvih privatnih poduka iz nautičkih znanosti.

1855. – 165 godina od otvaranja Državne pomorske škole.

1960. – 60 godina od ponovnog otvaranja pomorskog smjera.

1990. – 30 godina otkako škola nosi ime našeg glasovitog profesora Ambroza Haračića. ∙ 30 godina je prošlo i od prve generacije upisanih gimnazijalaca u Malom Lošinju, a godinu kasnije upisala se 1. generacija gimnazijalaca i u našem Područnom odjelu u Cresu

Unatoč epidemiološkim mjerama, uspjeli smo obilježiti ove velike obljetnice i Dan škole:

• 17. siječnja, simbolično smo obilježili 165. obljetnicu otvaranja državne Pomorske škole. Na skupnoj fotografiji snimljenoj iz zraka svi učenici pomorskih razreda tom su se prigodom rasporedili na terasi škole i „ispisali“ broj 165.

• 5.prosinca (subota) – 165 godina od rođenja A. Haračića ( 5.12.1855.) – objava na web stranici škole – Lidija Kosmos, prof.

• 6.prosinca (nedjelja) – Dan škole, objava na web stranici škole – plakat izradila Aldina Burić, dipl.ing

• u tjednu od 7. do 11. 12.2020. prikazat će se video uradak – Dan škole na jednom od nastavnih sati u tom tjednu – Program za Dan škole pripremale su profesorice Mirjana Čović, Sandra Maljić i Barbara Šurlina Bilić.

• 7. prosinca posjetili smo mjesno groblje Sveti Martin te odnijeli cvijeće i lampione na posljednja počivališta profesora Ambroza Haračića, naših bivših ravnatelja, nastavnika i učenika.

• Učenici su u prigodi dolazećih blagdana ukrasili, zajedno sa svojim razrednicima, svoju matičnu učionicu.

• Pripremljene su zahvalnice za sve suradnike Škole (ustanove, institucije, tvrtke, …) koji su sudjelovali u ostvarivanju školskog Kurikula.

Sretan imendan Nikolinama i Nikolama!
Pomorcima, ribarima i svima koji žive s morem upućujemo srdačne čestitke povodom blagdana Svetog Nikole, zaštitnika djece, putnika i pomoraca!