Ruksak pun kulture, predstava “S razlogom”

Ruksak (pun) kulture – S razlogom

No vrijeme se kreće, no vrijeme se kreće
Ko sunce u krugu,
I nosi nam opet ono što je bilo:
I radost, i tugu. (D.Cesarić, Povratak)

U sklopu projekta Ministarstva kulture Ruksak pun kulture 27. veljače 2020. godine u holu škole tijekom 7. sata održala se predstava “S razlogom” kazališne družine Pinklec u koprodukciji s Lutkarskom organizacijom koju fakat trebamo – Loft.

Petar Atanasoski, Mario Jakšić i Bruno Kontrec u zanimljivom su scenskom ostvarenju  u 50-ak minuta predstavili krug života koracima koji se  ponavljaju generacijama, sa svim svojim radostima, nadanjima, traženjima, usponima, padovima i istrajavanjima.

Na početku  životne priče  Veljko otkriva svijet, čudi mu se, trudi se, ali i griješi te  sazrijeva vođen ljubavlju i podrškom svoje obitelji. Gradi vlastitu budućnost, prenosi novom naraštaju svoje iskustvo života, ali i prihvaća gubitke jer spoznaje da će oni poslije njega nastaviti krug života.

Zanimljivim scenografskim rješenjima i ekonomično iskorištenim scenskim prostorom naglasak je usmjeren na prolaznost vremena, akciju kretanja kroz život koji nezaustavljivo protječe, u čiji smo krug svi uključeni trenutkom rođenja. Neartikuliran govor kao drugo istaknuto obilježje predstave postaje nadjezik razumljiv svima:  kod radosti i tuge, ljubavi i samoće, nadanja i prihvaćanja konačnosti.  Razumiju ga  svi uzrasti, od najmanjih do baka i djedova. Svatko u predstavi može pronaći dio vlastitog odrastanja i sazrijevanja te pojmiti iskustvo života prema vlastitoj mjeri.

U 17,00 sati održana je radionica  na kojoj su, uz osvrt na kazališnu predstavu, u glumačkim improvizacijama sudjelovali sljedeći  učenici: Paola Cesarić, Lara Štavlić, Regina Baričević, Monika Curi i Nataša Šolaja (3.h), Petra Ivanišević (3.g), Marta Babić (2.pks) te Matija Jurić (3.p).

Zahvaljujemo se izvođačima i nadamo se ponovnom susretu!