Mladi aktivni građani na Gerbinu

Učenici 3. razreda (ugostitelji i trgovci), okupljeni u grupu Mladi aktivni građani, proveli su dan u istraživanju poluotoka Gerbina na otoku Cresu, u pratnji nastavnice Alenke Kovačević. S nama na izletu je bila i mlada labradorica Tula iz Centra za rehabilitaciju Silver, koja je na socijalizaciji u našoj Školi.

Posjetili smo Lubenice, Valun, Mali Podol, Zbićinu (službeni naziv mjesta je Zbičina, ali svi stanovnici mjesto zovu Zbićina) i Pernat. Razgovarali smo o životu u unutrašnjosti otoka prije nekoliko deseteljeća, gospodarskim aktivnostima, načinu života i svakodnevici nekad i sad i pješačili do napuštenog pastirskog stana Grabovica, gdje su ljudi živjeli do kraja Drugog svjetskog rata.

Neki od komentara učenika.

Što ste zapamtili?

“Kako su kuće izgledale prije, a kako sada.”

“Da je žabe teško ulovit’ i da treba nosit’ čizme u lokvu.”

“Kako se radi sir, kako se zove uškopljeni ovan.”

“Kako su pastiri prije živjeli.”

“Kako voditi psa.”

“Kako (i zašto) profesorica dobro laže vozačima autobusa” (Kohlbergova teorija moralnog razvoja).

“Kako izgleda divlja ruža.”

Kako ste se osjećali?

“Umorno, ali bilo mi je super jer smo bili svi zajedno.”

“Sretno i jednim dijelom umorno.”

“Sretno.”

“Odlično.”

“Vruće.”

“Opušteno i ispunjeno.”

Hvala Boži Dundovu na prijevozu i teti Lauri Damijanjević iz Pernata na gostoprimstvu i pričama o povijesti Gerbina.