Maturanti gimnazije u projektu Šafran

Ožujak je prvi proljetni mjesec. Proljeće je simbol rađanja, buđenja, obnove, mladosti… U našem školskom atriju procvali su žuti šafrani.

U jesen su maturanti gimnazije uz svoje profesorice povijesti i biologije, Lidiju Kosmos i Zvjezdanu Horvat, u školski atrij posadili lukovice žutog šafrana. Dio je to projekta koji se trenutačno provodi u zemljama Europske unije. Promiču se temeljne vrijednosti EU: ljudska prava, vladavina zakona, tolerancija, poštovanje svih ljudi bez obzira na vjerske, nacionalne spolne ili neke druge kulturološke razlike.

PROJEKT ŠAFRAN osmišljen je kako bi nas podsjetio na milijun i pol židovske djece stradale u Holokaustu. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

U Republici Hrvatskoj Dan sjećanja na Holokaust i sprečavanja zločina protiv čovječnosti obilježava se dva puta – 27. siječnja i 13. travnja.

Da se ne zaboravi i nikada više ne ponovi!