Danas se nosi plavo! Svjetski dan dijabetesa

1. studenoga, države diljem svijeta na poseban način naglašavaju prisutnost dijabetesa kao odgovor na sve veću zabrinutost radi zdravstvene prijetnje koju predstavlja neotkriven ili pak loše reguliran dijabetes.

Zašto baš ovaj datum?

Naime, 14. studenoga 1891. godine rođen je Sir Frederick Banting, liječnik, a kasnije i Nobelovac, koji je 1921.  godine otkrio inzulin.

Simbol dijabetesa, tj. krug plave boje usvojen je 2007. godine. U raznim kulturama krug simbolizira život i zdravlje, a plava boja odraz je neba, zajednice svih naroda.

Na inicijativu učenica naše škole koje boluju od dijabetesa učenici, nastavnici i osoblje škole odjenuli su plave odjevne predmete i tako obilježili ovaj datum. Hol škole ukrasili smo plavim balonima i prigodnim plakatom.

Za vrijeme velikog odmora snimili smo zajedničku fotografiju a učenice su svim učenicima škole podijelile bombone u znak zahvale za podršku.