Naši filmaši na Festivalu u Karlovcu

Pod vodstvom sestre Ružice Dodig učenici Leonardo Desanti, Emili Cvijić, Antea Mandić, David Banac, NIka Maros, Fay Kujundžić i Egon Kamalić sudjelovali u programu i projekcijama 27. Filmske revije mladeži i 15. Four River Film Festivalu u Karlovcu 09. i 10. rujna 2022. godine.
Od prijavljena 1 364 filma, u natjecateljski program uvrštena su 63 ponajbolja naslova, a među njima i uradak filmske skupine naše škole kojeg možete vidjeti na Just Two Of Us.  Upravo broj prijava potvrđuje važnost ovog Festivala među mladim filmašima diljem svijeta, stoga su i naši učenici bili iznimno ponosni jer su mogli dijeliti iskustva i interese s vršnjacima diljem svijeta.
Inače bogat edukativan i natjecateljski  program trajao je od 06. do 11. rujna. Tako osim gledanja filmova, ove manifestacije nude i edukaciju – rasprave i analize filmova u formi radionica odnosno predavanja.
O najboljim naslovima u natjecateljskom programu odlučio je ocjenjivački sud sastavljen od norveška filmašica Martha Otte, dugogodišnja direktorica Međunarodnog filmskog festivala Tromsø (TIFF), renomiranog domaćeg glumca Frane Maškovića te filmskog redatelja Darija Lonjaka koji je svoju filmsku karijeru započeo upravo na ovim manifestacijama. Tu je i žiri mladih koji čine filmoljupci iz Karlovca, Italije i Austrije. Oni dodjeljuju sljedeće nagrade u konkurenciji Revije i Festivala: za najbolji scenarij, režiju, snimanje, montažu, mušku i žensku glumu te nagradu Žuta zastava koja se dodjeljuje filmu koji govori o borbi protiv nasilja.
Iako naši mladi nisu osvojili neka od priznanja, samo sudjelovanje među vršnjacima koji su mahom upisali ili već studiraju na Dramaskoj akademiji bilo je nadahnjujuće i duboko motivirajuće.

Iz tog razloga učenici mogu biti zahvalni školi i ravnateljici Jeleni Bralić na putovanju i brizi, Gradu, HAVC -u i svima koji na bilo koji način  podržavaju njihov rad.

Donosimo neke od dojmova.

Karlovac je definitivno bio nezaboravno iskustvo, ipak je to naš prvi komadić pravog svijeta filma. Druženje s ostalim ljubiteljima filma i gledanje drugih filmova na Festivalu nas je definitivno uputilo u stvaranju boljih filmova te jedva čekam primjeniti naučene nove tehnike.

David Banac

Jako mi je drago i sretna sam što sam bila dio ovog filmskog festivala. Najljepše od svega mi je bilo vidjeti toliko ljudi naših godina koji dijele istu ljubav prema filmu kao i mi. Upravo od tih ljudi sam naučila puno o stvaranju filma općenito, ali i kako je za sve potrebna dobra organizacija. Odlazak na festival nam je dao veliki vjetar u leđa i stoga bih se zahvalila svim organizatorima Karlovačkog filmskog festivala kao i našoj mentorici časnoj Ružici koja nas je i uvela u filmsku umjetnost.

Antea Mandić

Izuzetno sam sretna i zahvalna što sam mogla sudjelovati na tako velikom događaju kao što je Filmski festival. Super sam se zabavila i još puno toga sam naučila o filmovima. Najviše mi se svidjelo gledati druge filmove te ih komentirat s ljudima koji su ih napravili. Jedva čekam druge festivale i zahvaljujem se časni Ružici što nas je uputila u filmski svijet.

Emili Cvijić

Putovanje u Karlovac bilo je novo, zabavno i poučno iskustvo. Osim brojnih projekcija sjajnih filmova koje smo vidjeli, najviše mi se svidjela dobra atmosfera tijekom cijelog festivala. Naučili smo mnogo toga i, da mogu, rado bih ponovila ovo iskustvo.
Nika Maros

U Karlovcu mi je bilo odlično, Najviše mi se dojmilo gledati druge filmove i prolazak kroz akvarij slatkovodnih riba. Kroz gledanje drugih filmova na filmskom festivalu naučio sam kako neki od naših budućih filmova može izgledati.

Egon Kamalić

Kad smo počeli sa filmskom sekcijom nisam ni sanjao da cemo ovako daleko dogurat. Ovo je bilo prekrasno iskustvo koje me mnogo toga naučilo. Sve ovo ne bi bilo moguće bez naše mentorice, časne Ružice Dodig, koja nas je motivirala da damo sve od sebe. Zahvalan sam svima od srca što su nam omogućili ovo iskustvo.

Leonardo Desanti

Naši filmaši bili su vrijedni i u Karlovcu. Kako im je tamo bilo možete vidjeti na https://youtu.be/Ajeo-omAeGM