Plovidbena praksa pomorskih nautičara na m/j „Nerezinac“

U utorak, 17. 5. 2022. i srijedu, 18. 5. 2022. učenici četvrtog razreda smjera pomorski nautičar obavljali su plovidbenu praksu na lošinjskom logeru „Nerezinac“.

Pri samom ukrcaju na brod učenici su bili upoznati sa sigurnosnom opremom na brodu, opremom za privez i odvez broda, kormilarskim sustavom, te brodskom strojarnicom.

Učenici su za svaki dan prije odlaska broda (partenze) ucrtavali plovidbenu rutu i sastavljali plan putovanja, a nakon toga bi pomagali u manovri odlaska i dolaska broda u luku.

Tijekom plovidbe učenici su određivali poziciju broda u kraćim vremenskim razmacima, jer se radilo o obalnoj navigaciji, kormilarili su brodom i izbjegavali sudar uglavnom s jedrilicama koje su se kretale pomoću strojeva ili pomoću jedara, kormilarili brodom u nepovoljnim meteorološkom uvjetima uz stalni nadzor zapovjednika i profesora.

Učenici su sudjelovali u vježbama iz sigurnosti na moru „požar na brodu“ i „napuštanje broda“.

U pratnji učenika bio je njihov nastavnik Ivan Komadina.