165. obljetnica otvaranja državne škole u Malom Lošinju

Prošlo je 165 godina od otvaranja državne Pomorske škole

Odlukom austrijskih vlasti u Malom Lošinju je na današnji dan 17. siječnja 1855. godine otvorena javna državna Pomorska škola. Škola se službeno zvala I. R. Scuola Nautica in Lussinpiccolo. Prvi ravnatelj škole bio je Franjo Pibernik. Prve godine u školu se upisalo 42 učenika. Škola je trajala dvije godine, a uvjet za upis je bio da polaznik ima navršenih 14 godina, vlada osnovnim znanjem iz matematike, ima dvije godine navigacije i zna talijanski jezik toliko da može pratiti nastavu.

U prvom razredu obavezni predmeti su bili: Aritmetika, Geometrija, Privredna matematika, Algebra, Talijanski jezik, Pomorsko pravo, Zemljopis i Vjeronauk. U drugom razredu pohađalo se nastavu iz predmeta: Zemljopis, Trigonometrija, Peljarenje, Astronomska navigacija, Brodsko manevriranje, Brodska higijena, Osnove mehanike i Osnove brodogradnje.

165. obljetnicu obilježili smo zajedničkom fotografijom svih učenika pomorskog odjela škole koju je dronom snimio Sandro Tariba.