Prije sedam godina uočio se dramatičan globalni pad razine pismenosti, uspješnosti i IQ učenika u osnovnim i srednjim školama. Izrazito se povisila agresivnost, međusobno maltretiranje, ponižavanje, depresivnost. Nastavak takvog razvoja značio bi neizvjesnu i besperspektivnu budućnost, stoga su započela brojna medicinska istraživanja diljem svijeta. Pronađen je glavni krivac za takvo stanje – pametni telefon i njegovo masovno korištenje.
Medicina kaže da samo kratko korištenje pametnog telefona, tijekom odmora, povisi razinu stresnog hormona kortizola do 300 puta. Pritom dolazi do tzv. neurokemijske oluje mozga; blokiranja hipokampusa – neuronske strukture za pohranjivanje dugoročne i kratkoročne memorije, blokiranja prenošenja signala između moždanih stanica i stvaranja neuralne mreže. Nakon toga, minimalno 20 minuta, što je gotovo pola nastavnog sata, učenik nije sposoban usredotočiti se, učiti, pamtiti, a da toga nije ni svjestan jer je riječ o automatskoj reakcija mozga.
O ovim zabrinjavajućim podatcima, ali i o načinu kakve se sve još promjene događaju mladim osobama pri pretjeranoj uporabi mobilnih uređaja u našoj školi u svim odjeljenjima od 1. do 4. razreda, govorila je dr.sc Andrea Čulmanova, predstavnica roditelja u prošlom sazivu školskog odbora.
S velikom pozornošću učenici su pratili njena predavanja i, nadamo se, shvatili da uporabu pametnih telefona treba svesti na razumnu mjeru.


