Terenska nastava – posjet brodu „Marko Polo“

Dana 30. siječnja 2023. učenici prvog razreda smjera Pomorski nautičar posjetili su brod „Marko Polo“, kompanije „Jadrolinija“.

PODACI O BRODU:

• Dužina: 128,1m
  • Širina: 19,6m
  • Gaz: 5,7m
  • brzina: 19,5 čvorova
  • Kapacitet putnika: 1100
  • Kapacitet kabinskih putnika: 547
  • Kapacitet osobnih vozila: 270
  • Brod “Marko Polo” ima 158 kabina odnosno ukupno 574 kreveta

Po dolasku na brod zapovjednik broda upoznao je učenike s opremom na palubi i sigurnosnom (safety) opremom. Nakon upoznavanja opreme na palubi broda učenici su se uputili u strojarnicu gdje su bili upoznati sa sustavom brodskog pogona, pomoćnim sustavima i sigurnosnim sustavima. Nakon upoznavanja strojarnice, učenici su se sa zapovjednikom broda uputili prema zapovjedničkom mostu, te im je pokazana sva elektronička oprema, publikacije i knjige koje se trebaju voditi u navigaciji.

Tijekom posjete brodu „Marko Polo“, na drugom brodu „Zadar“ posada je spuštala čamac za spašavanje, pa su učenici imali priliku uživo vidjeti postupak kod spuštanja čamca u more.

Ovim stručnim posjetom implementirana su znanja iz sljedećih predmeta: praktična nastava, sigurnost na moru, poznavanje broda, terestrička navigacija, zaštita morskog okoliša, pomorsko javno pravo.

S učenicima je u pratnji bio njihov nastavnik Ivan Komadina.

Zahvaljujemo se zapovjedniku Marku Novaseliću i posadi broda „Marko Polo“, te upravi „Brodogradilišta Lošinjske plovidbe“ Mali Lošinj što je omogućila posjet brodu u brodogradilištu. Tako su se naši učenici imali priliku upoznati sa svojim budućim zanimanjem.