3.12. MEĐUNARODNI DAN OSOBA S INVALIDITETOM

Kako smo obilježili ovaj datum?

Udruga SPIRIT, omogućila nam je pogledati video uradak u trajanju od 40 minuta s filmovima s festivala „Uhvati film”. Filmovi su edukacijskog karaktera s ciljem da senzibiliziraju javnost za osobe s invaliditetom, a udruga SPIRIT je prilagodila izbor filmova prema uzrastu. Filmove su zainteresirani nastavnici pogledali s učenicima u školi za vrijeme nastave.

Kakav je to Festival „Uhvati Film”?

Festival je međunarodnog karaktera i održava se u Novom Sadu, Rijeci, Banja Luci i Kotoru s ciljem informiranja javnosti o životu, aktivnostima, pravima i dostignućima osoba s invaliditetom. Bitan segment festivala je podrška filmskim redateljima, scenaristima i glumcima koji su osobe s invaliditetom, kako bi promovirali svoje radove i dostignuća te prepoznali vlastite potencijale. Riječ je o kvalitetnim ostvarenjima, filmovima poslije kojih ne odlazite iz kina razdrmani specijalnim efektima, nego pravim “ljudskim” emocijama, propitkivanjima koji vam i osobno mogu pomoći u razvoju.

Učenici i nastavnici bili su pod velikim dojmom nakon odgledanih filmova, a mi vam donosimo neka njihova razmišljanja.