Obilježili smo Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Inicijativom Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje Hrvatski sabor je proglasio 22. veljače Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nazaobilaznih simbola nacionalnog identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu. Tim povodom počeli smo provoditi ideju o kreativnim glagoljskim slovima u vidu slika i broševa mjesec dana prije Dana hrvatske glagoljice. U kreativne radionice uložili smo sredstva koja smo utrošili na boje za oslikavanje, drvo za izrezivanje i za ispis fotografija za izložbu.

Digitalizaciju su napravili naši učenici pod mentorstvom profesorice Zrinke Jensch. Takve su digitalizirane slike slova, minijatura, inicijala i nadvratnika sa imenima Bratohna, Držiha, Jelena i drugim ispisalli i priredili izložbu od dvadesetak radova. Svaki je učenik oslikao jedno slovo i kvačicom učinio broš koji smo ponosno nosili na Dan hrvatske glagoljice.