Kazalište i mladi

U petak i subotu,  21. i 22. studenoga 2014., u sklopu projekta Kazalište i mladi, profesorice Mirjana Čović i Sandra Maljić organizirale su i vodile izlet u Zagreb. U projektu, izletu, sudjelovalo je sedamnaest učenika (2.g, 3.g ,4.h i 4.nb razred).

Tijekom boravka u Zagrebu učenici i profesorice odgledali su kazališnu predstavu Hrvatski bog Mars u režiji Sebastijana Horvata u Gradskome dramskom kazalištu Gavella. Predstava je dijelom motivirana zbirkom antiratnih novela Miroslava Krleže, Hrvatski bog Mars, stoga je odabrana kao tekst iz obvezne lektire i moguće pitanje na državnoj maturi. Posjetili su i  Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti gdje im je akademik Josip Bratulić, pred  izvornim izloškom Baščanske ploče, održao edukativno predavanje. Predavanju su se pridružili i bivši učenici Naše škole koji studiraju ili rade u Zagrebu. Saznali su brojne zanimljivosti o ploči i njezinom otkrivanju koje je profesor vješto ispričao nudeći im, usput, znanja iz pučke etimologije i filozofije kršćanstva. Pogledali su i Strossmayerovu galeriju starih majstora u kojoj su, u devet dvorana stalnoga postava, izložena djela europskih slikarskih škola od 14. do 19. stoljeća. Druženje s akademikom Bratulićem završili su u knjižnici Matice hrvatske.

Izlet  je bio osobito uspješan, koristan i zabavan.