Vježbe sa sekstantom na Čikatu

U utorak, 3. svibnja 2022. godine su učenici 3.N razreda odradili nastavu astronomske navigacije na Čikatu, na rtu Annunziata s kojeg se u to vrijeme sekstantom moglo opažati sunce. Na samom početku učenici su opažanjem obzora ispravljali pogreške sekstanta, a nakon toga su pomoću njih uspješno izmjerili visinu Sunca.

Uz samu vježbu iz astronomske navigacije, učenici su imali priliku vidjeti zavjetne slike pomoraca u kapeli Annunziati po kojoj taj rt na kraju uvale Čikat nosi ime i spomenik posadi i putnicima stradalog broda NB-11 Crvena zvijezda koji je u Drugom svjetskom ratu nastradao od mine nedaleko otoka Suska. Učenici su također čuli i priču o mladom Lošinjanu Maxu Sambu koji je pred stotinjak godina radi nesmotrene igre s velikim valovima juga izgubio život te njegovo tijelo nikada nije pronađeno. U spomen na njega može se još vidjeti izblijedjeli spomenik te uklesan križ na mjestu na kojem je bio u trenutku kada ga je odnio val.

Prije povratka kući navratili smo i do spomenika profesoru Ambrozu Haračiću.