Sjećanje na Haračića

Srednja škola i ove godine nastavlja podsjećati na Ambroza Haračića, istaknutog profesora Pomorske škole, znanstvenika i rodoljuba, pokretača pošumljavanja Lošinja – najzaslužnijeg Lošinjana.

Danas smo se podsjetili smo se na datum njegove smrti – 1. listopada 1916. godine. Maturanti gimnazije, uz profesoricu Lidiju Kosmos, odnijeli su cvijeće i svijeće na njegov grob  na Sv. Martinu.

Nakon toga slijedio je izlet Haračićevim stopama po Lošinju. Nakon Groblja put je vodio ulicom Braće Vidulića uz kuću na broju 23 u kojoj se Haračić rodio. U blizini, u Zagrebačkoj ulici 20,  je i zgrada gdje je jedno vrijeme živio i obavljao meteorološka mjerenja. U gradskoj luci, uz obnovljenu zgradu Nautice, obnovili smo priču o  Pomorskoj školi u kojoj je Haračić radio.