Prva minuta je najvažnija

U organizaciji Gradskog društva Crvenog križa i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo provodi se projekt „Prva minuta je najvažnija“. Radionica je namijenjena učenicima razrednih odjela drugih razreda srednjih škola.

Cilj projekta je osposobiti mlade kako prepoznati životnu ugroženost, kako pozvati hitnu medicinsku pomoć te pravovremeno započeti pružati prvu pomoć.

Novostečena znanja vode do očekivanog rezultata – veće sigurnosti u zajednici, odnosno veće mogućnosti intervencije unutar prvih 3 – 5 minuta čime se za više od 50 posto povećava mogućnost preživljavanja osobe koja je doživjela srčani zastoj.

Učenici uz praktičnu poduku pravilne kardio-pulmonalne reanimacije uvježbavaju pozivanje hitne medicinske pomoći te postavljanje onesviještene osobe u stabilan bočni položaj.

U našoj školi projekt je provela dr Iva Muškardin uz asistenciju g. Marinka Gazilja, predsjednika Gradskog društva Crvenog križa iz Malog Lošinja.