Društvo prijatelja glagoljice u Zagrebu pohvalilo rad članova Grupe za glagoljicu

Već nekoliko godina članovi Grupe za glagoljicu s voditeljicama posjećuju predavanja koja organizira Društvo prijatelja glagoljice u Nadbiskupskom  pastoralnom  institutu na Kaptolu. Ove je godine  to bilo predavanje dr. Filipa Cvitića Učiniti glagoljicu vidljivom. U svom predavanju profesor je više puta naglasio da glagoljica mora biti utkana u priču o našem identitetu i kulturi na jedan nov i originalan način. Uz korisno predavanje valja naglasiti da smo kao škola posebno predstavljeni i pohvaljeni za svoj rad te pozvani na daljnu aktivnu suradnju.

Ove je godine, uz navedeno predavanje, programom terenske nastave koja je realizirana 13. i 14. prosinca predviđen obilazak Hrvatskog narodnog kazališta uz stručno vođenje gospođe Silvija Kolar. Kazalište je izgrađeno 1895.godine, a otvorio ga je car Franjo Josip I. Svečani zastor za kazalište je izradio Vlaho Bukovac –Preporod hrvatske književnosti i umjetnosti, danas poznat pod imenom Hrvatski preporod. Slikarske radove na stropu gledališta izveo je bečki slikar i dekorater Alexander Demetrius Goltz. Na stropu predvorja na prvom katu autor  slika je Ivan Tišov. Nije poznat autor četiriju poprsja – na pročelju (Ivan Gundulić i Junije Palmotić), istočnoj (Dimitrija Demeter) i zapadnoj (Vatroslav Lisinski) strani zgrade. Prva svečana predstava, također u nazočnosti cara i brojnih uzvanika, u novoj je zgradi  Slava umjetnosti, alegorijski „scenski prolog u tri slike“ Stjepana Miletića uz glazbu Ivana pl. Zajca, te osma slika Zajčeve opere Nikola Šubić Zrinjski. Učenicima su se posebno dopale garderobe glumaca i balerina te način funkcioniranja impozantne pozornice. Drugog dana nastave organiziran je obilazak grada uz stručno vođenje gospođe Anđelke Vincek. Pored detaljne Šenoine biografije ispričala je povijest Kaptola i Gradaeca, Kamenitih vrata, odnosno svih lokacija koje Šenoa spominje u svom romanu Zlaterevo zlato. Učenici koji su sudjelovali u izvođenju terenske nastave su Monica Jukić i Tihana Nekić, 2. h, Leonora Shala i Lucija Kleva, 3.g , Emma Maljić i Antea Dragoslavić, 4.nb.

Voditeljice: Milica Prole i Zrinka Jensch